کتاب ذهن بی خانمان

کتاب ذهن بی خانمان

نوسازی و آگاهی
تولید کننده:
انتشارات نی

فروشندگان: فروشنده

پشتیبانی 24 ساعته
7 روز ضمانت بازگشت کالا
ضمانت کیفیت کالا
پرداخت امن از درگاه بانکی
  • درباره محصول
  • اطلاعات محصول
  • نظرات کاربران
توضیح کلی

کتاب ذهن بی‌خانمان نوشته پیتر برگر، بریجیت برگر و هانسفرید کلنر است که توسط محمد ساوجی به فارسی روان  ترجمه شده است. این کتاب توسط نشر نی به چاپ رسیده است.

"ذهن بی‌خانمان بررسی سه تن از جامعه‌شناسان معاصر درباره‌ی تأثیر فرایند «نوگرایی» و نهادهای مدرن بر «آگاهی مدرن» به‌ ویژه در جوامع «جهان سوم» است؛ یعنی تأثیر دو دسته از فرایندهای نهادی مدرن به مثابه «حاملان اولیه» (فناوری، اقتصاد و دیوان‌سالاری مدرن) و «حاملان ثانوی» (شهرنشینی، آموزش همگانی و ارتباط‌های جمعی) نوسازی بر شکل‌گیری آگاهی مدرن. همچنین در این بررسی، جریان‌های مخالف نوگرایی در شکل‌های «نوسازی‌ستیزی» و «نوسازی‌زدایی» در مرکز توجه قرار گرفته‌اند. درحالی‌که جریان اول به‌ صورت واکنش بنیادگرایانه‌ی «سنت» در برابر «مدرنیته» در جوامع جهان سوم بروز می‌کند، جریان دوم در شکل واکنش «ضد فرهنگ» در برابر سیطره‌ی «عقلانیت ابزاری» در جوامع «فرا- صنعتی» ظاهر می‌شود. در برابر بروز «بی‌خانمانی ذهن» در «جامعه‌ی مدرن» به منزله‌ی مهم‌ترین پیامد و عارضه‌ی نوگرایی، واکنش‌های مخالف در هر دو گرایش به جست‌وجوی یافتن «کاشانه» برای «انسان مدرن» برآمده‌اند.
کتاب حاضر، بیشتر ویژگی فرهنگی مدرنیته را مورد مطالعه قرار داده است. چارچوب «ارزشیابی نظری» آن بر «جامعه‌شناسی شناخت» مبتنی است که از علاقه به کاربرد «پدیدارشناسی» در «جامعه‌شناسی» سرچشمه می‌گیرد. رهیافتی در سطح تحلیل «آگاهی کنشگران» (ساخت آگاهی روزمره) و ربط آن به ساخت اجتماعی واقعیت؛ بنابراین برداشت حاضر در قیاس با رویکرد نظریه‌های کلان ساختاری جامعه‌شناسی معاصر، در سطحی خُرد به واقعیت اجتماعی می‌پردازد."

مشاهده کامل
اطلاعات محصول
اولین نفری باشید که این کالا را بررسی می کند

خریداران این کالاها را نیز خریده اند

×

مرورگر شما PDF را پشتیبانی نمی کند. دانلود PDF

جهت ثبت اطلاع رسانی، لازم است وارد حساب کاربری خود شوید.