کتاب‌های داستان کودک و نوجوان یک منبع بسیار مفید و مثال‌زدنی برای آموزش و یادگیری مطالب به‌صورت غیرمستقیم هستند؛ چراکه یادگیری از سنین پایین و کودکی بسیار مؤثرتر و مفیدتر است. کتاب‌های داستان کودک و نوجوان به 6 دسته تقسیم شده‌ و برای سنین گوناگون است که در ادامه هرکدام از این دسته‌بندی‌ها را به‌طور جداگانه شرح خواهیم داد. این دسته‌بندی‌ها به شما کمک می‌کنند تا کتاب مناسب سن فرزندتان را تهیه کرده و نگرانی یا دغدغه‌ای در رابطه با مغایرت داستان و سن کودک خود نداشته باشید. سایت گاج مارکت با نگرشی بسیار مثبت و عمیق در مورد این موضوع، دسته بندی داستان در زیر مجموعه کتاب کودک و نوجوان را برای شما گردآوری کرده است.

داستان گروه سنی الف (1 تا 7 سال)

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، آموزش غیرمستقیم بهتر است از سنین بسیار پایین شروع شود و بهتر است که با استفاده از داستان‌های مختلف که دارای تصاویری زیبا و جذاب است باشد. داستان‌های گروه سنی الف مناسب کودکان 1 تا 7 سال که سواد خواندن ندارد است. در این مرحله سنی پدر و یا مادر می‌تواند با خواندن کتاب داستان و نشان دادن تصاویر ساعات خوش و مفیدی را با کودک خود سپری کند.

داستان گروه سنی ب (8 تا 9 سال)

در این بازه‌ سنی کودکان معمولا شور و شوق بسیاری برای خواندن کتاب‌ها توسط خود دارند، به‌همین‌دلیل کتاب‌های داستان کودک و نوجوان بسیار متنوع باکیفیت‌های خوبی ارائه شده‌اند تا بتوانند علاوه‌بر بیان داستانی جذاب، بتوانند مطالبی آموزشی را به‌طور غیرمستقیم به فرد آموزش دهند.

داستان گروه سنی ج (10 تا 12)

نوجوانان سنین 10 تا 12 سال، در بازه سنی‌ای قرار دارند که جذب داستان‌هایی با موضوعات مختلفی می‌شوند که بتوانند آن‌ها را در دنیای خیالی و جذاب خود غرق کنند و بتوانند ساعت‌ها در آن بمانند. اما باید اذعان داشت که به دلیل حساسیت سنی محتوای داستان علاوه بر سرگرم کردن مخاطب باید بر رفتارهای آنان هم تاثیر مثبتی داشته باشد تا پیامد آن را بتوان در زندگی فرد مشاهده کرد.

داستان گروه سنی د (13 تا 15)

کتاب‌های داستان کودک و نوجوان در بازه‌ی سنی 13 تا 15 سال تبدیل به رمان‌هایی کوتاه اما جذاب و گیرا می‌شوند که قادرند دل مخاطب را ببرند. ازاین‌جهت باید در انتخابی کتابی مناسب برای آنان دقت لازم را به‌کاربرده تا بتوانید ازلحاظ محتوایی کتابی مناسب را انتخاب کنید.

داستان گروه سنی ه ( 16 تا 18)

افراد 16 تا 18 سال مطمئنا به سنی رسیده‌اند که بتوانند بهترین و مناسب‌ترین کتاب را برای خود انتخاب کنند و بتوانند با خواندن آن ساعاتی را به گذراندن اوقاتی خوش سپری کنند. داستان‌های گروه سنی ه‌ معمولا رمان‌هایی طولانی هستند که داستان‌های ایرانی و خارجی مناسب این گروه سنی را تولید کرده‌اند.

کتاب‌های داستان کمیک

یکی از پرطرفدارترین کتاب‌ها در میان انواع کتاب‌های داستان کودک و نوجوان کتاب‌های کمیک هستند. کتاب‌های کمیک، کتاب‌های مصور هستند که داستان را در قالب تصاویر متعدد و جملاتی کوتاه بیان می‌کنند. این دسته از کتاب‌ها می‌توانند مخاطبان زیادی از سنین مختلفی را به خود جذب کنند. شما با رفتن به منوی گاج مارکت و انتخاب کتگوری داستان کودک و نوجوان با این شش دسته‌بندی مواجه خواهید شد که به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را برای فرزند خود با توجه به سن او داشته باشید.