عطر یک کالای بسیار پرطرفدار است با این‌حال اطلاعات اندک خریداران، در خیلی از موارد باعث خرید محصول اشتباه می‌شود. با استفاده از مطالب زیر شما می‌توانید با دانش بیشتر، با توجه به نیازتان یک انتخاب بهتر داشته باشید.

عطر از چه چیزی تشکیل شده است؟

تولید کنندگان از گیاهان، جانوران و مواد مصنوعی به عنوان منابع تولید عطر استفاده می‌کنند.

گیاهان یکی از کاربردی‌ترین منابع برای به‌دست آوردن مواد معطر هستند. بوی خوش گل‌ها هر کدام به تنهایی لذت‌بخش است، حالا فکرش را بکنید اگر این رایحه‌ها به درستی باهم ترکیب شوند چه معجزه‌ای پدید می‌آورند!

گل‌ها، شکوفه‌ها، انواع صمغ، پوسته، دانه، بذر، برگ، شاخه گلسنگ و... از جمله اقلام گیاهی کاربردی در این زمینه هستند.

از منابع جانوری هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشک که از نافه‌ی آهو خارج می‌شود
  • مشک سیوت که از بدن گربه زباد استخراج می‌شود
  • نوعی مشک شبیه به مشک سیوت که از بدن سگ آبی آمریکای شمالی و اروپایی بالغ به‌دست می‌آید
  • شاهبو که در بخش گوارشی نهنگ عنبر شکل می‌گیرد و از دهان یا روده خازج می‌شود. این ماده بوی شیرینی دارد
  • و...

بسیاری از منابع جانوری که در گذشته استفاده می‌شدند و هنوز هم کاربرد دارند، در‌حال جایگزینی با منابع مصنوعی هستند تا تولیدکنندگان عطر بتوانند به راحتی به تولیدات انبوه برسند.

منابع مصنوعی دیگری هم در تولید این محصولات خوش‌بو به‌کار می‌روند تا ما بتوانیم لذت استشمام بوهای فوق‌العاده را تجربه کنیم.

یک اشتباه رایج درباره عطر و ادکلن

بسیاری از افراد از ادکلن به عنوان نوع مردانه‌‌ی عطر یاد ‌می‌کنند درصورتی که ادکلن یکی از انواع عطر است که براساس غلظت آن طبقه‌بندی شده است و به معنای عطر مردانه نیست! علت به‌وجود آمدن این تفکر اشتباه آن است که بیشتر ادکلن‌ها از نوع مردانه هستند و نوع زنانه این محصول کمتر دیده ‌شده‌است.

 حالا بیایید با هم نگاهی به دسته بندی عطرها بیندازیم، این محصولات براساس غلظت عطرمایه‌ی روغنی به چند دسته طبقه‌بندی می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

پرفیوم 20 تا 30 درصد

ادوپرفیوم 15 تا 20 درصد

ادوتویلت 5 تا 15 درصد

ادکلن 2 تا 4 درصد

اوفرش 1 تا 3 درصد

انتخاب نوع عطر بر اساس سلیقه شخصی، زمان استفاده، فصل و نوع پوست متفاوت است. هرقدر هوا گرم‌تر باشد، عطر رقیق‌تر مناسب است و هر اندازه رو به سرما می‌رویم باید به دنبال عطرهایی با عطر‌مایه غلیظ ‌تر باشیم. علاوه بر این، در فصول مختلف باید در انتخاب نوع رایحه هم دقت کنیم. بهتر است در فصل های سرد از عطر گرم و در فصل‌های گرم از عطر سرد استفاده کنیم.