به دنیای هیجان‌انگیز‌ کتاب‌های داستانی زبان خارجی خوش آمدید؛ دنیای داستان‌های کوتاه، رمان‌ها و کتاب‌های مصور خارجی. جایی که افراد با سنین مختلف از کودکان تا بزرگسالان، زبان‌آموزان از سطح نوآموز و مبتدی تا پیشرفته و همه مشتاقان مطالعه کتاب‌های زبان اصلی می‌توانند به گردش و اکتشاف بپردازند. در ادامه با هم نگاهی می‌اندازیم به این دنیای زیبا و پر ماجرا و سوغات و رهاوردی که مخاطبان از سیر و سفر در آن به دست می‌آورند.

فواید داستان خواندن

خواندن داستان و رمان، به هر زبانی که باشد، سرگرم‌کننده و دلچسب است اما آنچه از خواندن کتاب داستان عایدتان می‌شود فراتر از لذت و سرگرمی است. داستان خواندن راهی برای شناخت افراد دیگر و دیدگاه‌های آنها است؛ شناختی که می‌تواند باعث ایجاد حس همدلی نسبت به آنان شود. با خواندن داستان می‌توانید وارد ذهن اشخاص دیگر شوید و جهان را از دریچه دید آنها ببینید؛ حتی اقشار یا نوع شخصیت‌هایی که در دنیای واقعی هرگز با آنها برخوردی نخواهید داشت.

با کتاب خواندن می‌توانید در موقعیت‌هایی نیز قرار بگیرید که در زندگی هرگز تجربه نکرده‌اید و نخواهید کرد. می‌توانید به نقاط دیگر جهان یا زمان‌های گذشته سفر کنید، در میانه حوادث تاریخی عظیم قرار بگیرید یا حتی به محل‌هایی بروید که وجود خارجی ندارند و با قوه تخیل نویسنده‌ داستان پدید آمده‌اند. این موضوع، فرصت یادگیری حقایق تاریخی و کسب معلومات درباره اقوام مختلف و جهان پیرامون را برای خواننده داستان فراهم می‌کند. و این نوع یادگیری بر خلاف آموزش‌های رسمی، خشک و فرّار نیست.

از طرفی ماهیت کتاب‌های داستانی به‌گونه‌ای است که خواندن آنها ذهن افراد را باز می‌کند و تاب‌آوری و توان پذیرش آنها را نسبت به اندیشه‌های نو و متفاوت و افرادی با سلایق، فرهنگ‌ها و ترجیحات دیگر افزایش می‌دهد. افزون بر اینها، داستان‌خوانی باعث بهبود مهارت‌های زبانی و قابلیت‌های نوشتاری خوانندگان می‌شود و خلاقیت آنها را افزایش می‌دهد.

در واقع تمامی این فواید که برشمردیم فقط گوشه‌ای از مزایایی است که کتاب داستان برای مخاطبان خود به ارمغان می‌آورد و باعث می‌شود شیفتگان کتاب با وجود مشکلات اقتصادی جامعه و گرانی‌ها همچنان به خرید کتاب بپردازند و از کتاب‌های محبوب خود مانند گنجینه‌ای در قفسه‌ کتاب خانه‌شان نگهداری کنند.

خرید کتاب به زبان اصلی

از هر کس که به‌طور معمول کتاب‌های داستان‌ خارجی را به زبان اصلی می‌خواند بپرسید؛ به شما خواهد گفت که خواندن متن اصلی کتاب لطف دیگری دارد! در متن اصلی کتاب خبری از اشکالات ترجمه نیست، و شما متکی به دانش و مهارت بالای مترجم نیستید که منظور دقیق نویسنده را برساند، لحن کلام او را حفظ کند و ترجمه‌ای روان و مطابق متن اصلی در اختیار شما بگذارد. در واقع حتی بهترین مترجمان هم فقط تا حدی می‌توانند ویژگی‌های قلم نویسنده اصلی را رعایت و حفظ کنند و بهترین کار برای دستیابی به حس قرابت با نویسندگان، به ویژه بزرگان این عرصه، و آشنایی دقیق با نثر و قلم‌شان، خواندن متون به همان زبانی است که در اصل نوشته‌اند.

خواندن کتاب‌های داستان به زبان انگلیسی یک فایده مهم دیگر هم دارد که در کشور ما بسیاری افراد را به خواندن داستان‌های انگلیسی ترغیب می‌کند و آن یادگیری زبان است. هیچ روشی مثل استفاده از منابع انگلیسی در تسلط بر زبان موثر نیست. تاثیر کتاب خواندن مداوم به زبان اصلی در آموزش لغات و اصطلاحات، املای واژه‌ها، گرامر و درک مطلب به زبان‌آموزان معجزه‌آساست. نکته مهمی که درباره این روش یادگیری وجود دارد آن است که چون زبان مردمان هر سرزمین با فرهنگ و سبک زندگی آنها عجین شده، با کتاب خواندن، یادگیری زبان در بستر فرهنگی شایسته و مناسب خود صورت می‌گیرد.

انواع کتاب داستانی

کتاب‌های داستانی که در وب‌سایت گاج‌مارکت به فروش می‌رسد در دو دسته داستان کوتاه و رمان جای داده شده‌اند. اما از منظری دیگر هم می‌توان آنها را طبقه‌بندی کرد. برخی کتاب‌های داستان که عمدتا از نوع داستان کوتاه هستند برای افرادی طراحی شده‌اند که انگلیسی زبان اول آنها نیست و می‌خواهند بسته به سطح دانش زبان خود کتاب‌های داستان را بخوانند و به تقویت زبان خود بپردازند. این کتاب‌ها که در بسیاری موارد خلاصه داستان‌های کلاسیک یا به طور کلی آثار مشهور ادبیات جهان هستند تعداد کلمات محدود و مشخصی را شامل می‌شوند و سطح زبان آنها بر جلد رو یا پشت کتاب ذکر شده است. برخی از این کتاب‌ها همراه با سی‌دی صوتی داستان عرضه می‌شود که برای یادگیری تلفظ‌ها و تمرین بخش شنیداری زبان (Listening) مفید است. عناوین متعددی از مجموعه کتاب‌های Family and Friends و Dolphin Readers  و Oxford Bookworms در وب‌سایت گاج‌مارکت به فروش می‌رسند که در این دسته می‌گنجند.

اما به جز این کتاب‌ها که ویژه زبان‌آموزان هستند، برخی کتاب‌های داستان زبان انگلیسی نیز در وب‌سایت گاج‌مارکت موجودند که شامل متن اصلی کتاب‌های داستان خارجی هستند و مخاطبان آنها انگلیسی‌زبانان یا افرادی هستند که کاملا به انگلیسی مسلط‌ اند یا در سطوح بالاتر یادگیری زبان هستند. البته از این کتاب‌ها نیز می‌توان برای تقویت زبان استفاده کرد اما هدف بسیاری از مخاطبان از تهیه آنها دسترسی به متن اصلی کتاب و استفاده از محتوای آنها است. رمان‌های مشهوری چون گتسبی بزرگ اسکات فیتس جرالد، بلندی‌های بادگیر امیلی برونته و کتاب‌های مجموعه ارباب حلقه‌ها از رمان‌هایی هستند که از وب‌سایت گاج‌مارکت می‌توانید تهیه کنید.

کتاب‌های مصور

یکی از انواع کتاب‌های داستانی زبان خارجی که در وب‌سایت گاج‌مارکت عرضه شده، رمان‌های گرافیکی یا به عبارت دیگر کتاب‌های کمیک و مانگا است. مانگا به کتاب‌های کمیک ژاپنی گفته می‌شود که به سبک خاصی منتشر می‌شود. این نوع کتاب‌های مصور معمولا سیاه و سفیدند و برعکس کتاب‌های انگلیسی از نظر ترتیب صفحات از راست به چپ خوانده می‌شوند. البته برخی از این کتاب‌ها در چاپ به زبان انگلیسی از چپ به راست تنظیم می‌شوند اما برخی دیگر همچنان به سیاق سنتی خود و از راست به چپ هستند. کتاب‌های مانگا معمولا در مجلات و به صورت هفتگی یا ماهانه و فصل به فصل منتشر می‌شوند اما در مورد مجموعه مانگاهای محبوب، این فصل‌ها بعدا در کنار هم و در قالب کتاب به چاپ می‌رسند. کمیک‌ها ومانگاها کتاب‌های پرطرفداری هستند که بین تمام گروه‌های سنی دوستداران پروپاقرصی دارند و بسیاری از آنها دستمایه ساخت فیلم‌ها، سریال‌ها و انیمه‌های پربیننده و پرفروشی نیز شده‌اند. کتاب‌های حمله به تایتان (نبرد با تایتان‌ها) و جوجوتسو کایسن از عناوین مهیج و جذاب مانگا هستند که در وب‌سایت گاج‌مارکت موجودند.